Pienińskie zamki 28.12.2008

Zimą rzadko jeździmy na tripy, ale tym razem pojechaliśmy na tydzień do Trybszu obok Białki Tatrzańskiej, żeby pośmigać na snowboardach. Nie samym snowboardem jednak człowiek żyje, skorzystaliśmy także z okazji, żeby zwiedzić co ciekawsze zakątki Pienin i Tatr. Wybraliśmy się m.in. nad Jezioro Czorsztyńskie, obejrzeć tamę oraz dwa malowniczo położone zamki: Dunajec w Niedzicy oraz zamek w Czorsztynie.
Zamek w Niedzicy niegdyś górował nad Doliną Dunajca; dziś stoi tuż przy tamie, która podniosła poziom wody o dobre kilkadziesiąt metrów. Jest zachowany w całości i stanowi interesujący obiekt do zwiedzania; oprócz samej architektury można w nim obejrzeć kilka ekspozycji, m.in. średniowiecznych narzędzi tortur (dyby wyglądają niewinnie, ale wypróbowaliśmy ich działanie na sobie - tak, to była tortura).
Na dziedzińcu warto zajrzeć do studni, wykutej w litej skale na głębokość ponad 60 m. Z tarasu można natomiast zobaczyć cudowną, rozległą panoramę okolicy. Na temat zamku istnieją bardzo interesujące legendy, o których (i o innych ciekawych i przydatnych rzeczach) można poczytać TUTAJ. Idąc dziedzińcem w stronę zamku, zobaczyliśmy bardzo nietypowy znak drogowy, który ostrzega przed duchami. Niestety my zwiedzaliśmy zamek poza godzinami ich urzędowania...


Na drugim brzegu rzeki widać zamek w Czorsztynie. Właściwie należałoby powiedzieć: ruiny zamku. Obecnie trwają tam prace konserwatorskie, ale można wejść do środka i rozejrzeć się po obiekcie. Mieliśmy niesamowite szczęście, bo wpadliśmy tam dosłownie 15 minut przed zamknięciem, ale sympatyczny pan odźwierny wyraził zgodę na ekspresowe zwiedzanie :D.


Szkoda, że zdążyliśmy tylko przebiec przez zamek i rzucić okiem na równie piękną panoramę, co na drugim brzegu, ale dobre i to - jeszcze do niedawna zamek był w ogóle zamknięty dla zwiedzających. Więcej info na jego temat znajdziecie TUTAJ.

Duchów na zamkach w Pieninach szukali: Mad, ThT, Krisk8 + Krzysiek i Bożena.


Pokaż mad about journey spots na większej mapie

2 komentarze:

  1. wybieramy się w Pieniny w przyszłym roku i mogę się założyć, że Maciej nie przepuści tego zamku :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam oba :) Naprawdę warto zobaczyć - i zamki, i piękne widoki.

    OdpowiedzUsuń