Słowacja 30.12.2008Kolejna wyprawa w ramach pobytu w Trybszu to wielki wypad krajoznawczy na Słowację. Nie mieliśmy w planach zwiedzania niczego konkretnego, po prostu wsiedliśmy w samochód i pojechaliśmy objechać piękne, zimowe Tatry dookoła.
Pierwsze, co zwraca uwagę po przekroczeniu granicy Słowacji zimą, to drogi. Nie są, jak u nas, solone, tylko wysypane drobnym żwirkiem. Dzięki temu zachowują dobrą przyczepność i nie psują się od soli - jazda po słowackich trasach była czystą przyjemnością. Do tego dochodzi jeszcze walor estetyczny - zamiast polskiej rozciapanej brei podziwialiśmy białe wstęgi wijące się pośród gór i lasów aż po horyzont.

Słowackie Tatry są przepiękne. Skaliste, surowe i strzeliste, porośnięte wysokimi choinami, chociaż dużo jest tu także gołoborzy. Widoki są niezwykłe, bajeczne i na tyle zróżnicowane, że podczas 5-godzinnej wycieczki nie nudziliśmy się ani przez sekundę, praktycznie nie wysiadając z samochodu.
I nie mam tutaj na myśli wyłącznie krajobrazów górsko-leśnych; równie pięknym widokiem była zwykła droga ciągnąca się wśród pól, po bokach której stały jabłonki obsypane czerwonymi owocami (tak, zimą!).
W drodze wypatrzyliśmy nawet (jak to my) nieduże, interesująco wyglądające ruinki, ale niestety nie było możliwości zaparkowania w pobliżu i obejrzenia dogłębnego.
(edit 26.10.2012) Po dogłębnym researchu okazało się, że te ruinki to pozostałości dawnej huty. Poza ścianami zewnętrznymi ocalono fragmenty wyposażenia: piec, kowadło itp. Obecnie jest to miejsce, w którym organizowane są lokalne eventy kulturalne.
O słowackich górach (nie tylko o Tatrach) oraz o atrakcjach, jakie oferują, można poczytać sobie na TEJ stronie.Po Słowacji brykali: Mad, ThT, Krisk8


Wyświetl większą mapę

2 komentarze:

  1. Ojjj, "w takich okolicznościach przyrody i niepowtarzalnych", aż wstyd się przyznać - za zimą tęskno:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Już niedługo... ale obawiam się, że zima w mieście nie jest zbyt urocza...

      Usuń