Demianowska Jaskinia Wolności 7.08.2010


Jaskinia Lodowa jest bez wątpienia interesującą formacją. Ale jeśli mielibyście w swoim życiu zwiedzić tylko jedną, jedyną jaskinię, niech będzie to Demianowska Jaskinia Wolności. Jeśli kogoś interesuje profesjonalny opis warunków przyrodniczych w jaskini, zapraszam tutaj. Ja, lajkonik geologiczny, mogę jedynie powiedzieć, że różnorodność form i kolorów jest po prostu powalająca. Przechodząc z jednej komnaty do drugiej, czułam się jakbym zwiedzała obce planety, bo naprawdę trudno uwierzyć że coś podobnego istnieje tu, na Ziemi, i to nie gdzieś na drugiej półkuli, ale zaraz za południową granicą. Gdyby ktoś mi powiedział "Proszę uważać, bo ze ścian mogą wylęgać się obce formy życia"- to pewnie bym uwierzyła, tak dalece jest to oderwane od znanej na co dzień rzeczywistości. Moria, Obcy i Odyseja Księżycowa w jednym. Uroku całości dodają wody podziemne- strumyczki i jeziorka,  zabarwione na tak niesamowite odcienie przeźroczystości, że można mieć wrażenie że właśnie patrzy się w lustro eliksiru życia :)Turystycznie jasknia jest równie starannie oporządzona, jak Jaskinia Lodowa- troskliwa opieka przewodników, punktowe oświetlenie, miejscami nastrojowa muzyczka. Jedynie tempo zwiedzania jest wielce nieodpowiednie, kiedy ledwo można rzucić okiem i obiektywem, a już trzeba gnać naprzód za resztą grupy. Może poza sezonem jest tam trochę spokojniej.


Dla zwiedzajacych dostępne są dwie trasy okrężne- standardowa lub tzw. ekskluzywna (wielka). Wielka jest oprowadzana tylko raz dziennie (przynajmniej w wakacje, nie wiem jak teraz...) i jest dwa razy droższa od standardowej. Żeby robić zdjęcia, trzeba wnieść dodatkową opłatę (oddzielnie od Lodowej, niestety...). Obce planety Demianowskie zwiedzali: Mad, Krisk8, Koteksony (dzięki nim mamy zdjęcia :)), Dora i Zava.Pokaż mad about journey spots na większej mapie

3 komentarze:

 1. Wspaniałe korytarze, idealne kiedy przewodniczka gasi poszczególn światła a zwiedzający ucieka szybko do tyłu z własną latarką zwiedzając jaskinię jak byłby w niej sam :) Niezapomniane widoki, świetny klimat podziemnej przygody. jaskinia naprawdę długa szczególnie gdy zakupicie wycieczkę w wersji extended :) Opłata za aparat foto 10 Euro ale jak macie dobry sprzęt to warto. Idę pić piwo dalej ... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaskinie nie zawsze mają w sobie coś. Ja do tej pory odwiedziłem tylko dwie polskie: Niedźwiedzia i Raj.

  OdpowiedzUsuń
 3. Petitku, niektóre jaskinie są po prostu dziurami w ziemi, ale ta naprawdę jest warta uwagi :)Tych, o których piszesz, nie widziałam jeszcze; warto?

  Krisk8, ty już nie pij ;)A zwłaszcza pod ziemią :)

  OdpowiedzUsuń