Jeleń i Konewka 7.05.2011. Bunkry kolejowe.Moszczenica zrobiła na nas ogromne wrażenie. Ale dzień się jeszcze nie skończył... Po doładowaniu w pewnym piotrkowskim fast-foodzie wyruszyliśmy na bunkry kolejowe.


Są ci one dwa. Jeden w Konewce, o którym już wspominałam czas temu jakiś, zaopiekowany, płatny i z atrakcjami, no i prosty. Drugi w Jeleniu, dziki, zakrzywiony, i z tak nieziemską akustyką, że wielu po wyjściu zeń twierdzi, że słyszało GŁOSY. Czego nie neguję, bo pohitlerowskie toto budowle. Ale i nie potwierdzam, bo dwa motocykle wjeżdżające w tunel sprawiły, że nie wiedzieliśmy, gdzie się podziać. Echo razy miliard :)


W okolicy bunkra w Jeleniu stoi też kilka bunkrów technicznych; ogólnie jest to obiekt bliźniaczy do tego z Konewki, ale jak to bywa z bliźniakami, da się je rozróżnić i dlatego warto obejrzeć oba.


Bunkry powstały w latach II WŚ i są kolejnym projektem hitlerowców, o którym przyszło mi napisać. W przeciwieństwie do Projektu Riese, obiekty położone w pobliżu Spały i znane pod wspólną nazwą Gefechtstand Anlage Mitte były budowanie nie przez więźniów obozów koncentracyjnych, a przez Niemców ich własnymi rękoma.  To i ilość zużytych materiałów budowlanych dobitnie dowodzi, że do tego projektu Niemcy podeszli wyjątkowo poważnie.


Obecnie oba bunkry są dostępne do zwiedzania. Szczególnie warte uwagi są kanały techniczne w Konewce, częściowo odpiłowana drabinka wiodąca na "dach" (da się wejść bez problemu), a w Jeleniu naprawdę zadziwiająca akustyka, i tajemnicza figurka Madonny w jednej z wnęk. Dodatkowo, w Konewce można postrzelać z wiatrówki albo/i przejechać się motocyklem wkoło bunkra, a na tę wycieczkę zabiera nas umundurowany oficer Wermachtu :)Zbunkrowani: Mad, Krisk8, Koteksony i Sopel.


Pokaż mad about journey spots na większej mapie

6 komentarzy:

 1. Takie niby nic 380-cio metrowe a bardzo przyjemne i jakoś pozytywne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny wypad- super miejsce!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mad, bardzo ciekawe miejsce, jeszcze w nim nie byłam, ale odwiedziłam kiedyś Anlage Süd na południu Polski.
  Jakbyś miała chęć to krótki opis znajdziesz u mnie na blogu: o tu: http://toniemojebuty.blox.pl/2008/06/Wycieczka.html
  Pozdrawiam!
  O.

  OdpowiedzUsuń
 4. To prawda, wypad świetny, miejsca warte zobaczenia, takie "niby nic" a jednak wielkie coś! :)
  Obieżyświatko, na Anlage Sud też mamy oko, ale jeszcze nie byliśmy, Twoją relację przeczytam z przyjemnością :) Dzięki za linka!

  OdpowiedzUsuń
 5. Wybieram się tam w tym roku. Mam nadzieję do bunkra w Jeleniu uda mi się trafić bez większych problemów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne na jednośladzie? Świetna wyprawa, piękne okolice. Trafić raczej łatwo :).

   Usuń