Zamki Dolnego Śląska 28.05.2011. Ratno DolneDolny Śląsk jest regionem wyjątkowo bogatym w średniowieczne zamki. Większość tych zamków jest też- lub była- wyjątkowo podle traktowana. Poza garstką pasjonatów, z których kilku mieliśmy podczas tego wyjazdu poznać, mało kto przejmuje się losem tych zabytków, a szkoda, bo kiedy się rozsypią, strata będzie naprawdę niepowetowana.


Jednym z najpiękniejszych jest zamek w Ratnie Dolnym. Nie sposób go nie zauważyć, jadąc trasą z Polanicy na Tłumaczów; jego zarys góruje nad wsią i przyciąga wzrok. Obejrzenie go z bliska było moim marzeniem, odkąd zobaczyłam go po raz pierwszy; nieoczekiwanie stało się ono jednym z marzeń spełnionych :)Większość zamków na Dolnym Śląsku jest własnością prywatną lub znajduje się na prywatnym terenie, więc idealnym pomysłem jest znalezienie przewodnika, w towarzystwie którego wiele zamkniętych drzwi magicznie się przed nami otwiera. Jeśli znajdzie się ktoś bliżej zainteresowany, możemy udostępnić kontakt do takiej osoby, wystarczy podać adres e-mail w komentarzach :)


Co do zamku w Ratnie Dolnym, ciężko o nim pisać... Jest przepiękny, natomiast jego stan techniczny jest katastrofalny... boję się, że któregoś razu przejeżdżając tą trasą, po prostu nie zobaczę go już w miejscu, w którym powinien się wyłonić zza zakrętu. Powiem krótko: został potraktowany skandalicznie. Mam jak najgorsze zdanie o ludziach odpowiedzialnych za jego stan dzisiejszy, tym bardziej, że jeszcze niedawno, aż do lat 90. ubiegłego wieku (tzn. XX) prezentował się całkiem zacnie. Więcej o historii obiektu można przeczytać TUTAJWkoło zamku znajdują się równie ciekawe zabudowania gospodarcze, a wyjątkowo malowniczym miejscem jest cmentarzyk na tyłach zamku. Na froncie znajduje się natomiast okazały park- teraz oczywiście jego stan pozwala na odtworzenie pierwotnego układu tylko w wyobraźni. Szkoda, bo to mogłoby być piękne miejsce; piękne nie tylko dla takich turpistek jak ja, ale wabiące turystów z całej Europy.
Na szaloną wyprawę po zamkach Dolnego Śląska wybrali się: Mad, Krisk8, Koteksony i Zava.


Pokaż mad about journey spots na większej mapie

3 komentarze:

  1. I visited this castle last month to see the place where my ancestors once lived. It is in terrible condition, and soon will be in total ruin... but remnants of its former beauty are clearly visible. The location and surroundings are picturesque and spectacular!

    OdpowiedzUsuń
  2. It's true, the castle's condition is getting worse, and I'm afraid that one day I just won't see it on its place. It's a shame; this building is so beautiful and has such a history, and it seems no one is care about its fate.

    OdpowiedzUsuń