Tomaszów Mazowiecki 25.06.2011. Niebieskie ŹródłaZaplanowane na ten dzień opuszczone okazało się niedostępne. Żeby nie wrócić do domu na tarczy, zaimprowizowaliśmy na szybko plan awaryjny, który zawiódł nas najpierw nad Zalew Sulejowski, a potem do Tomaszowa Mazowieckiego. Zwiedzanie Tomaszowa zaczęliśmy natomiast od Niebieskich Źródeł. 


Bardziej podoba mi się ich starsza nazwa: Modre Wody. Pochodzi ona od bijących pod wodą źródeł, które poruszają z dna piasek, wydający się mieć niebieski odcień. To złudzenie to mieszanka światła dziennego i zielonkawego koloru wody, ale efekt jest zniewalający.


Wkoło źródeł można przejść okrężną ścieżką, prowadzącą przez urokliwy lasek. W spacerze towarzyszą nam stada kaczek krzyżówek oraz czernic, które rzadko widuje się na innych zbiornikach wodnych. Drzewa wyrastające w pobliżu brzegu tworzą śliczne mini-wysepki.


Rezerwat na obszarze Niebieskich Źródeł został utworzony w 1961 roku. Wcześniejsza historia tych wód jest burzliwa i naprawdę ciekawa, czego można dowiedzieć się z zainstalowanych na terenie tablic dydaktycznych. Polecam także wątek na forum Nasztomaszow.pl, najbardziej obszerny materiał na temat Niebieskich Źródeł, jaki udało mi się odnaleźć w sieci. Swój wkład w ukształtowanie ostatecznej formy wywietrzysk mieli ponoć i Szwedzi, i Rosjanie, i Niemcy- którzy mieli pomysł na utworzenie w tym miejscu ośrodka wypoczynkowego dla swoich dzielnych chłopców powracających z frontu... ;) i zaczęli nawet wykładać źródła kaflami o_O :)

Źródła zwietrzyli Mad, Krisk8 I Koteksony.


Pokaż mad about journey spots na większej mapie

4 komentarze:

 1. Miejsce bardzo przyjemne na "niedzielny spacer". Nad źródłem można spędzić dużo czasu podziwiając jego fantastycznie wdzięczną naturę. Niedaleko znajduje się skansen Pilicy, który może stanowić dobre uzupełnienie jednodniowej wyprawy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Skansen Rzeki Pilicy na Mad About Journey już w następnym odcinku ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy latem byłem w Spale miałem zobaczyć te źródła oraz mini skansen z największym wychodkiem na świecie.

  Istnieją tu jakieś znakowane szlaki turystyczne?

  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, wcale niemało :) Ich wykaz znajdziesz np. na stronie Powiatu Tomaszowskiego: http://www.powiat-tomaszowski.pl/content.php?cms_id=60

   Pozdrawiam również :)

   Usuń