Tomaszów Mazowiecki 25.06.2011. Skansen Rzeki Pilicy


Skanseny zwykle koncentrują się na życiu i obyczajach określonej grupy etnicznej. Pod tym względem Skansen Rzeki Pilicy jest inny, gdyż jak sama nazwa wskazuje, wspólnym mianownikiem umieszczonych tam ekspozycji jest rzeka.


Historia Pilicy przedstawiona w skansenie skupia się wokół kilku tematów. Pierwszy z nich to młyny wodne. Ich wizytówką jest drewniany młyn z kompletnym wyposażeniem. Jest to jedyny młyn, jaki możemy obejrzeć w skali 1:1, ale zgromadzone w stałej ekspozycji, niezwykle szczegółowe i precyzyjnie wykonane makiety autorstwa pana Jerzego Sosnowskiego pozwalają wyobrazić sobie bogactwo zastosowania nadrzecznej mechaniki. Obok młyna można obejrzeć galerię kamieni młyńskich liczącą ok. 30 eksponatów.


Drugi rozdział skansenu to nadpilickie militaria. Pupilkiem muzeum jest prototypowy pojazd bojowy Lufcik, czyli opancerzony ciągnik artyleryjski. Poza nim w Tomaszowie zgromadzone sa liczne pojazdy i artefakty wydobyte z dna rzeki, a także przeniesiony z Włodzimierzowa schron bojowy typu Tobruk z okopami.Najbardziej spektakularny budynek skansenu to dawna stacja kolejowa z Czarnocina. Po latach burzliwych przejść, kiedy na przemian był centrum wydarzeń kulturalnych i społecznych lub niszczejącą ruiną, został przeniesiony do nadpilickiego muzeum. Stanowi on element kolekcji pamiątek po dawnej Spale, do których zaliczają się także carski wychodek, słupki ozdobne z bram wjazdowych do carskiej rezydencji i wartownia pochodząca z czasów II RP. 


Długo jeszcze można wymieniać ciekawostki, jakie można zobaczyć w skansenie. Z pewnością znajduje się on w czołówce atrakcji turystycznych województwa łódzkiego, więc jeśli będziecie kiedyś w pobliżu Tomaszowa, naprawdę zachęcam do wizyty w tym dość nietypowym miejscu- tym bardziej, że poza ekspozycjami stałymi i czasowymi odbywają się tam całkiem ciekawe imprezy, od pikników rodzinnych po inscenizacje wojenne.


Pokaż mad about journey spots na większej mapie

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe. Jeszcze tam nie byłam. Z Tomaszowem ma skojarzenia z wierszem Tuwima (w wyk. E. Demarczyk :))
    Mad, pozdrawiam!
    O.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ekspozycja skansenu to trochę takie schwarz-mydło. Ale pewnie dlatego każdy znajdzie tam coś ciekawego dla siebie. Relacja ciekawa - polecamy :)

    OdpowiedzUsuń