Gdynia Orłowo 18.08.2011. Dom Profilaktyczno-Wypoczynkowy "Zdrowie"Po serii wpisów o skansenach, dla odprężenia – opuszczone :)Dom Profilaktyczno-Wypoczynkowy „Zdrowie” w Gdyni-Orłowo to kolejna zagadka typu „dlaczego ten obiekt jest w ruinie”. Położony w cudownej lokalizacji na klifie orłowskim, z rozległym widokiem na Zatokę Gdańską, trzy minuty spacerkiem od mola i promenady, dziś jest tylko miejscem libacji alkoholowych i okazjonalnych pożarów.Być może zawinił zbyt niski standard, jak na dzisiejsze oczekiwania turystów, lub zbyt mały parking przy hotelu (najazd naszej 4-osobowej wycieczki w zasadzie wyczerpał limit miejsc parkingowych), ale myślę, że przy odpowiednich inwestycjach obiekt byłby do uratowania, i służyłby do dziś jako chociażby ośrodek kolonijny.Do środka wchodzi się bez problemu, natomiast z pewnością problem mogą mieć okoliczni tubylcy, bo wygląd domu wybitnie dowodzi, iż nie każdy wchodzi do niego nastawiony tak pokojowo, jak my :) Widać działalność złomiarzy, ślady po licznych imprezach, wnętrza wyglądają jak po wybuchu bomby. Ściany stanowią pole do popisu dla grafficiarzy, a niektóre obszary budynku są mocno naruszone przez pożar.Niewątpliwą atrakcją jest możliwość wejścia na dach, a nawet na komin, skąd panorama Zatoki przedstawia się naprawdę imponująco. W oddali widać sopockie molo, a jeśli udamy się na molo- widać z niego DPW w Orłowie :)Udział wzięli: Mad, Krisk8, Koteksony.

11 komentarzy:

 1. Nie wiem, gdybam tylko. Być może był inwestor, i chciał robić coś z sensem ale nad miejscem wisi klątwa zwana "plan zagospodarowania przestrzennego" (PZP) i to co inwestor chce stworzyć nijak do tej klątwy nie pasuje. W Łodzi na Włókniarzy na wylocie Długosza stoi trzymając się tylko na tynku, bo złomiarze wynieśli wszelaki metal do ostatniego atomu obiekt po KS RESURSA. Byli ludzie gotowi stworzyć tam obiekt hotelowy-motelowy czy coś w tym guście. Lokalizacja idealna, trasa przelotowa (DK1) , od pewnego czasu dyskont i st. benzynowa obok. Obiekt mógłby zarabiać i płacić podatki miastu. Ale nie. Matoły urzędasy uparły się - PZP przewiduje obiekt sportowy. To stoi ruina i straszy.

  OdpowiedzUsuń
 2. No niestety, takie absurdy są u nas na porządku dziennym, i cóż- tutaj akurat hotel jak hotel, chociaż i tak go szkoda, ale często takie matołkowate decyzje prowadzą do ruiny naprawdę pięknych obiektów. Szlag trafia, ale to chyba nieprędko sie zmieni...
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No dobra jeśli nie ma żadnego inwestora, który przywróciłby budynek do dawnej świetności. Czemu nie zbudują tam apartamanetów? Pewnie rozchodziłyby się, jak ciepłe bułeczki.
  Ja też myślę, że chodzi o biurokratów.
  Pozdrawiam!
  Viki

  OdpowiedzUsuń
 4. a może PO prostu ma to stać się taką ruiną, by ktoś z Krewnych-Lub-Znajomych-Królika mógł to kupić za bezcen?

  OdpowiedzUsuń
 5. Refael72,W POlsce wszystko jest możliwe...

  Viki, też jestem przekonana, że na brak zainteresowania obiekt w takiej lokalizacji nie mógłby narzekać, czymkolwiek by się nie stał.

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłem tam 1995 roku na wakacjach - na koloniach. Świetne miejsce, aż niemożliwe, że to nieistnieje. Coś jak u nas niedaleko Żywca - hotel KOZUBNIK, dzisiaj wygląda jak pocztówka z Czarnobyla.

  OdpowiedzUsuń
 7. W Kozubniku też byliśmy- http://madaboutjourney.blogspot.com/2010/08/porabka-04082010-zdws-hpr-porabka.html . A podobno na Kozubnik są jakieś ambitne plany rewitalizacji :) No cóż, pożyjemy zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 8. WŁodzi na ul. Łagiewnickiej jest opuszczony szpital:)Ale chyba chroniony tylko po co:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby nie był chroniony, złomiarze mieliby tam istny raj na ziemi :)

   Usuń
 9. jak takie piekne prlowskie lokale moga kuwa niszczec taka polityka tylko w polsce przez małe p.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękne czy nie piękne, na pewno pięknie położone, jak dla mnie Marnotrawstwo przez duże M.

   Usuń