19.08.2011. Zamek w ŁapalicachJedna z najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych Kaszub to zamek w Łapalicach. Powstał- a właściwie nie powstał, bo wciąż nie jest ukończony; jest wymieniany w przewodnikach jako wart zwiedzenia, ale zwiedzać go nie wolno, bo jest własnością prywatną. Jego konstrukcja ponoć urąga wszelkim zasadom sztuki architektonicznej, ale jakoś stoi i się nie zawala.Wstęp na teren jest zabroniony, ale ani przez chwilę nie byliśmy tam jedynymi nielegalnymi gośćmi, a pozostali nie byli bynajmniej urbexowcami ani nie grali w paintball- były to rodziny z dziećmi, dziadkowie z wnuczkami, grupki wysportowanych pań w wieku dojrzałym, pełny przekrój społeczeństwa. Terenu nie pilnują nawet psy, a wobec wysokiego betonowego muru okalającego cały teren, wejście przez jedyny drewniany fragment płotu wygląda jak oficjalne zaproszenie :)
Twórca tej imponującej budowli- Piotr Kazimierczak- często określany jest w pojawiających się artykułach mianem wizjonera. Rzeczywiście trzeba mieć wizję i fantazję, żeby porwać się na takie przedsięwzięcie. 

Szkoda, że liczne przeciwności losu uniemożliwiły dokończenie budowy; mam szczerą nadzieję, że dożyję czasów, kiedy będzie można zobaczyć tę wizję zmaterializowaną w całości. Tym bardziej, że jakiś czas temu całkiem poważnie groził jej nakaz rozbiórki. Oczywiście, w Polsce najłatwiej o zakaz lub nakaz, inne rozwiązania wymagają myślenia, a myślenie jest niebezpieczne, bo prowadzi do rewolucji ;) Los budowli w każdym razie nadal nie jest przesądzony.Baśniowe opuszczone zwiedzili... ci co zazwyczaj ;)


4 komentarze:

 1. Byłam tam, faktycznie warte obejrzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest gdzie się poganiać - i podziemie pod basenem huhuhohohahahaaaaa! dobre echo niesie ;)
  Budowla na 2 godzinki chodzenia - ok 5000m^2 najs!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe :)
  No tak, racja. Najlepiej nakaza albo zakaz :)
  Pozdrawiam Mad!
  O.

  OdpowiedzUsuń
 4. Imponująca budowla! Gdyby nadać jej charakter z dawnych czasów byłaby to prawdziwa perełka turystyczna!

  OdpowiedzUsuń