Zamek Sobień. 30.12.2011Zwiedzenie ruin średniowiecznego zamku na górze Sobień nie zajmuje dużo czasu. Niewiele pozostało po tej należącej niegdyś do rodu Kmitów warowni; zaledwie zarys murów, z których trudno odwzorować sobie w wyobraźni choćby przybliżony kształt oryginalnego zamku. Warto jednak zatrzymać się na chwilę na parkingu przy drodze pomiędzy miejscowościami Załuż i Manasterzec, nie tylko dla samego zamku, ale dla pięknej panoramy, jaką można podziwiać z tarasu widokowego. Na górę prowadzi trasa, której końcowy odcinek stanowią drewniane (współczesne) schody, przy niskich temperaturach niestety dość oblodzone. To samo dotyczy tarasu, ale przy dobrym obuwiu i minimalnej dawce ostrożności można wchodzić śmiało :)
Jak przystało na każdy szanujący się zamek, warownia Kmitów owiana jest legendami i nawiedzana przez duchy- Białą i Czarną Damę. Biała- to nieszczęśliwa węgierska Margerita, uwięziona w sobieńskich piwnicach przez zazdrosnego małżonka. Czarna- to Anna, żona Jana Kmity, zabita podczas węgierskiego najazdu na zamek pod nieobecność męża. Anna pozostała wierna rodzinie nawet jako duch, ponieważ wraz z nimi przeniosła się do pobliskiego Leska, gdy remonty i utrzymanie Sobienia przestało być opłacalne.
Poza ruinami i panoramą Sobień posiada jeszcze inne walory. Przede wszystkim jest rezerwatem przyrody, chroniącym rzadkie gatunki kwiatów (w grudniu oczywiście nie mieliśmy szansy ich podziwiać, ale podobno wczesną wiosną wzgórze pokrywa się różnobarwnymi, kwitnącymi dywanami). U podnóża Sobnia znajdziemy też jeden z bunkrów stanowiących linię Mołotowa.


Pokaż mad about journey spots na większej mapie

2 komentarze:

  1. Bardzo malowniczo położone ruiny. Piękny widok na dolinę Sanu.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. a na dole bunkier linii mołotowa, a własciwie ruiny bunkru....znaduje sie się tam w strone olchowiec, cała linia bunkrów....POLECAM

    OdpowiedzUsuń