Inowłódz 9.04.2012. Kościół św. IdziegoTegoroczną Wielkanoc uczciliśmy w połowie tradycyjnie, a w połowie niekonwencjonalnie - to znaczy wybierając się na spacer po województwie samochodem. Jadąc bardzo niespiesznie, cieszyliśmy się słoneczną pogodą i pięknymi, wiosennymi widokami. Jedyny obiekt, który obejrzeliśmy z bliska, to romański kościół w Inowłodzu - inny inowłodzki zabytek, zamek, akurat był w remoncie. 


Niewielki, położony na wzgórzu kościół pochodzi z XII wieku i jak na średniowieczną świątynię przystało, nosi wyraźne ślady architektury z założenia obronnej. Grube mury z kamienia, małe, wysoko położone okna (biforia) oraz wysoka wieża uzmysławiają, że w owych czasach kościoły były ostatnią linią obrony. 


Swoją funkcję sakralną świątynia w Inowłodzu pełniła do końca XVIII wieku, następnie została zaadoptowana przez Prusów na magazyn zboża, a w kolejnych dekadach opustoszała i zaczęła obracać się w ruinę. Dzisiejszy stan kościoła to w sporej części rekonstrukcja z połowy XX wieku; jednak są tu także fragmenty oryginalne, XII-wieczne: dolna część wieży i część północnej ściany. Na murach widać granice między budowlą oryginalną a rekonstrukcją, szczególnie na wieży. 


Identyczny kościół pod wezwaniem św. Mikołaja powstał w oddalonym o ok. 35 km Żarnowie; obecnie zachowane fragmenty dawnej budowli stanowią transept XX-wiecznej, neoromańskiej świątyni. Niestety jak do tej pory bywaliśmy tam tylko przejazdem i w nocy, więc nie mogę pochwalić się naszymi zdjęciami - ale jak wygląda kościół w Żarnowie, można zobaczyć w tekście źródłowym

text: Mad, foto: Krisk8 :)


Pokaż mad about journey spots na większej mapie

8 komentarzy:

 1. Dodam od siebie, że ów fundatorem tego i jeszcze kilku innych kościołów pod wezwaniem św. Idziego był król (a właściwie książę) Władysław I Herman. Kościoły te były wotum dziękczynnym za narodziny syna, późniejszego króla (a właściwie księcia) Bolesława III Krzywoustego.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda :) Chociaż spotkałam się także z opinią, że to jedynie legenda, ale tak czy inaczej - warta wzmianki :)

   Usuń
 2. Kościół w Inowłodzu to jedno z moich ulubionych miejsc w okolicach Łodzi. Moja przyjaciółka ma działkę w tamtych rejonach i kiedyś dość często tam jeździłam.
  Uważam, że romański kościół w Inowłodzu, to jedno z ładniejszych miejsc w Polsce. W Inowłodzu są jeszcze ruiny zamku Kazimierza Wielkiego. Ciekawe, co za remont tam robią?
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, zarówno kościół jak i widok na okolicę ze wzgórza są warte zobaczenia. A zamek - podejrzewam, że były to jakieś prace konserwatorskie przed sezonem - zobaczyliśmy tylko, że wstępu nie ma i pojechaliśmy dalej :)

   Usuń
 3. Wspaniały kościół, mało mamy tak zachowanych świątyń z tej epoki. Chciałbym kiedyś zobaczyć na własne oczy. Ale i teraz dzięki Twoim zdjęciom mam niezłe wyobrażenie. A jak w środku? Pozostało coś z oryginalnej budowli? Masz zdjęcie drzwi i portalu? Chętnie bym zobaczył.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety na co dzień kościół jest zamknięty; żeby zwiedzić wnętrze, należy udać się do pana, który opiekuje się budowlą i posiada klucz do wejścia. Z tego co wiem, wnętrze jest XX-wieczną rekonstrukcją, ale i tak prezentuje się imponująco.

   Usuń
 4. Wzniesienie na którym znajduje się kościół w słoneczny dzień świetne na odpoczynek. Panuje tam jakaś miła atmosfera i energia, mimo tego, że za kościołem jest cmentarz.

  OdpowiedzUsuń