Kazimierz Dolny. 18-21.05. i 30.06.2012

Widok na Kazimierz od strony Wisły


Kazimierz Dolny. Legendarne miasteczko królów i artystów, weekendownia Warszawy i Lublina. Postanowiliśmy je zwiedzić. Właściwie mieliśmy spędzić tam Sylwestra, ale wygrał Polańczyk... za to Kaźmirz okazał się idealnym miejscem na spędzenie pierwszego urlopu w 2012. Dowodem niech będzie fakt, że pojechaliśmy tam jeszcze raz w czerwcu.

Zamek w Kazimierzu Dolnym - w remoncie


Fasada kamienicy Przybyłów

Jak na tak niewielkie miasto, Kazimierz jest niezwykle bogaty w atrakcje. Miasto istniejące od czasów średniowiecza, zaplanowane pierwotnie wedle praw magdeburskich, wśród malowniczych wąwozów, nad Wisłą - już tyle wystarczy, by atrakcyjność turystyczna była niewątpliwa :). Poza malowniczym położeniem i ciekawym zróżnicowaniem terenu, atutem miasta jest zabytkowa architektura, złożona głównie z niewysokich i kameralnych budynków mieszkalnych. Ale znajduje się tutaj także zamek królewski, kościół farny, synagoga, spichlerze i wiele innych miejsc wartych odwiedzenia.

Spichlerze

Zwiedzania wystarczy spokojnie na cały weekend, a nawet kilka, tym bardziej jeśli poza ukulturalnianiem się postanowimy dobrze zjeść. Miejsc z pysznym jedzeniem jest w Kaziu co niemiara. Osobiście możemy polecić "U Fryzjera", utrzymane w klimacie żydowskiej jadłodajni i serwujące żydowskie (także koszerne) potrawy, na przykład kreplach z cymesem:

Kreplach z cymesem

Menu uzupełnia szeroki wybór lokalnych, bardzo dobrych piw. Ja bym dorzuciła jeszcze do tego klimatu żydowską muzykę, bo przeboje z radia jakoś nie leżały nam w tym miejscu.

Knajpa U Fryzjera

Na posiłek koniecznie można też zajść do Zielonej Tawerny - jest to miejsce absolutnie genialne, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz, a jedzenie serwują po prostu bajeczne. Dawno nie jadłam lepszych ruskich pierogów, a i Krisk8 nie narzekał na kurczę grillowane w sosie bazyliowym :)

Filet z kurczaka w sosie bazyliowym

Tam poczułam, że dla takich chwil tyra się codziennie po 8 godzin - to była zasłużona odrobina luksusu. Ale poza wspomnianymi dwoma, miejsc z pysznym żarciem jest w Kazimierzu około miliona, więc możliwe, że lepsze jeszcze przede mną :)

Przystań statków wycieczkowych

Dla lubiących aktywny wypoczynek na pewną interesującą ofertę ma BOBIK - my wybraliśmy przejażdżkę defenderem po okolicach Kazimierza ze szczególnym uwzględnieniem wąwozów. Jeśli to dla kogoś zbyt ekstremalne, zawsze można zdecydować się na rejs statkiem po Wiśle, co na pewno jest bardziej odprężające od jazdy po wertepach i krzaczorach (ale my i tak wolimy to drugie;)). Jeśli natomiast ktoś ma tylko 30 minut na zwiedzenie Kazimierza, to piękny widok na całe miasto rozciąga się z Góry Trzech Krzyży. A i na plażę można pójść... Mało? Więcej pomysłów na weekend w Kazimierzu można znaleźć m.in TUTAJ.

Widok na Kazimierz z Góry Trzech Krzyży

Atrakcje przyrodnicze Kazimierza, czyli wąwozy, będą opisane "następną razą".

Góra Trzech Krzyży

Doświadczenia zebrali Mad i Krisk8, a podczas wyjazdu czerwcowego także Koteksony.


Pokaż mad about journey spots na większej mapie

9 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Nie tylko wygląda :) Do Kazimierza naprawdę można wybrać się na porządną ucztę :) Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Miasteczko z duszą, mnie również smakowała miejscowa kuchnia. Kto nie był, niech jedzie, nie pożałuje.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, Kazimierz ma duszę. Mimo, ze nie od razu byłam nim zachwycona, teraz już wiem, że zawsze będę chciała tam wracać.

   Usuń
 3. Do Kazimierza nie mam tak blisko jak Warszawiacy, dlatego wypad na weekend do Kazimierza ciągle w planach... Ale już wiem, gdzie można dobrze zjeść ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco namawiam do realizacji planów :) Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Lubię to miasteczko i lubię zwiedzać jego piękne okolice. Zachęcam wszystkich do odwiedzania tego pięknego zakątka Lubelszczyzny. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie - jest to też idealna okolica do wycieczek rowerowych :) Pozdrawiam, Zielona Milo.

   Usuń
 5. Wertepy i krzaczory to podstawa a Land Rover sobie radził świetnie.
  Kura na razie najlepsza [jeśli chodzi o restauracje].

  OdpowiedzUsuń