Perły Dunaju 3-4.03.2012. Peszt

Widok na Peszt ze Wzgórza Gellerta

Krótki cykl Pereł Dunaju kończę dziś wpisem o równinnej części stolicy Węgier - czyli Peszcie. To była zdecydowanie moja ulubiona część wycieczki i właśnie w Peszcie poczułam się tak swojsko, jakbym była na własnym podwórku. Każda minuta spędzona w tym mieście utwierdzała mnie w przekonaniu, że chcę tam zostać na zawsze, a kropką nad i był przepyszny, trzydaniowy posiłek w jednej z węgierskich restauracji - objadłam się jak prosię, ale warto było :)

W Peszcie wypada zobaczyć:

Parlament

Parlament. Ogromny, neogotycki gmach, wybudowany pod koniec XIX wieku na bagnistym, zalesionym i dość niebezpiecznym terenie nad lewym brzegiem Dunaju. Jego budowa była uwieńczeniem połączenia trzech dawnych miast - Pesztu, Budy i Obudy - w jeden Budapeszt. Potężna bryła budynku Parlamentu widoczna jest z wielu punktów miasta. Można zwiedzać go także wewnątrz, ale trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami związanymi z funkcją użytkową obiektu.


Bazylika św. Stefana - widok ze Wzgórza Zamkowego

Bazylika św. Stefana. Kolejna monumentalna budowla, imponująca nie tylko swoimi rozmiarami i bogato zdobionym wnętrzem, ale także samym faktem, iż została ukończona mimo znacznych trudności w powstrzymaniu jej przed zawalaniem się. Jej rozmiary i umiejscowienie w dość ciasnej zabudowie miejskiej skutecznie utrudnia wykonanie dobrego zdjęcia całości.

Bazylika św. Stefana

W Bazylice przechowywana jest cenna relikwia - zmumifikowana dłoń św. Stefana, pierwszego króla Węgier.


Jeden z pasaży przy Alei Andrassy

Aleja Andrássy. Reprezentacyjna aleja Budapesztu. Adres przy Andrássy út posiadają liczne instytucje, banki, muzea i ambasady. Zabudowa alei jest niejednorodna; bliżej centrum obie strony ulicy zajmują wysokie kamienice, natomiast w miarę zbliżania się do Placu Bohaterów widać coraz więcej pałacyków i reprezentacyjnych willi.


Oktogon

Mniej więcej w 1/3 długości alei znajduje się Oktogon - skrzyżowanie ulic o dość unikalnym, ośmiobocznym kształcie - takim, jak ma łódzki Plac Wolności.Plac Bohaterów


Plac Bohaterów. Zwany też Placem Tysiąclecia lub Milenijnym. Odkąd powstał, był ważnym punktem na planie miasta, skupiającym życie mieszkańców Budapesztu. W przeszłości stał na nim pomnik Stalina, a następnie Lenina; obecnie znajduje się tam Pomnik Tysiąclecia, upamiętniający obchody tysiąclecia państwa węgierskiego. Ma formę centralnie ustawionej kolumny z figurą archanioła Gabriela, otoczonej kolumnadą przedstawiającą figury najważniejszych postaci w historii Węgier.Ulica Vaci po zmroku

Ulica Váci. To również reprezentacyjna ulica stolicy Węgier, ale w odróżnieniu od alei Andrássy ma charakter bardziej rozrywkowy. Wzdłuż Váci umiejscowione są liczne sklepy, galerie i restauracje, nastawione w dużym stopniu na obsługę ruchu turystycznego :). Idealne miejsce na zakończenie intensywnego i pełnego wrażeń dnia w Budapeszcie. Wieczorem, po zmroku jest pięknie oświetlona i pełna życia.
Swoją wiedzę przywiezioną z wycieczki zweryfikowałam na stronie Budapeszt i Węgry, którą zresztą polecam, jeśli będziecie wybierać się kiedyś do tego pięknego, a niedalekiego kraju. 


Pokaż mad about journey spots na większej mapie

4 komentarze:

 1. Kurczę wróciły wszystkie wspomnienia z Naszej wycieczki szkoleniowej! Aj,chętnie bym tam wróciła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, ale na dłużej i już bez szkolenia :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Jeśli masz ochotę pojechać, nie będę się opierać ;)

   Usuń