Katedra we Fromborku. 19.06.2012Górująca nad Fromborkiem budowla obronna z czasów średniowiecza często jest opisywana i katalogowana jako zamek. W rzeczywistości jest to zespół katedralny. I tak jak w Krakowie nikt nie powie Wam, którędy na Starówkę, tak i we Fromborku nie pokierują Was na zamek :)Dominującym budynkiem zespołu jest oczywiście katedra, a dokładniej - Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła. Jest to jedna z największych i najpiękniejszych budowli tego typu w Europie, łącząca lekkość gotyckiego stylu z rozbudowanym systemem obronnym. Na jej obecny wystrój składają się liczne ołtarze, epitafia - w tym grobowiec Mikołaja Kopernika, no i imponujące organy.  Na TEJ stronie można znaleźć opisy budowli w najdrobniejszych szczegółach. 


Udając się do świątyni, trzeba pamiętać o stosownym, niezbyt wiele odkrywającym stroju - ocena pani wpuszczającej do katedry może być surowa, więc warto na wszelki wypadek wziąć choćby chustę, żeby zakryć ramiona. 


Wstęp na dziedziniec jest bezpłatny, ale na zwiedzenie wnętrza katedry potrzebny jest już bilet w cenie kilku złotych. Poza kościołem w obrębie murów istnieje też kilka innych atrakcji wartych uwagi: Wieża Kopernika, w której astronom niegdyś posiadał własne mieszkanie; muzeum Mikołaja Kopernika w pałacu biskupim; Wieża Radziejowskiego z wahadłem Foulcota, oraz oczywiście planetarium (źródło). 


Warto też przeznaczyć kilka minut na spacer po dziedzińcu; szczególnie na kółeczko wkoło katedry. Przechadzka wśród czerwonych, strzelistych murów pozwala poczuć klimat dawnej twierdzy obronnej.
Do Kopernika wpadli, ale go nie zastali, Mad i Krisk8.


Pokaż mad about journey spots na większej mapie

11 komentarzy:

 1. Bardzo się cieszę, że mogłam poczytać o Fromborku, bardzo chciałabym tam pojechać i zobaczyć go na własne oczy. Świetne relacja i zdjęcia.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, tym bardziej że pobliska okolica jest bardzo ciekawa i urokliwa, więc też warto się pokręcić :)

   Usuń
 2. Kocham takie budowle, a sklepienia są najpiękniejsze :)
  O.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektóre są wręcz jak z baśni, albo z dzieł fantasy - prawie elfickie budowle :)

   Usuń
 3. Nie byłem tam już prawie 30 lat, więc z przyjemnością obejrzałem. Ładne zdjęcia, wnetrze katedry warte zobaczenia.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tam byłam po raz pierwszy, mimo częstych wyjazdów na pobliskie Kaszuby. Warto zobaczyć nawet ze względu na wartość historyczną tego miejsca, ale estetycznie też nie rozczarowuje.

   Usuń
 4. Krakowie jest Rynek i przyległości, więc o Starówkę nie ma co pytać bo do Warszawy pokierują.

  Funkcje obronne i świątynne są dość powszechne. W Tarnowie mamy dwa takie kościoły, które onegdaj pełniły funkcje obronne i mało kto poza przewodnikami i zapaleńcami o tym wie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też już widziałam niejeden taki kościół, który był ostatnią linią obrony dla miasta czy wsi. Tak się je kiedyś budowało.

   Usuń
  2. Akurat tu Katedra czy Klasztor Bernardynów w Tarnowie były nie tyle ostatnimi co zasadniczymi punktami obrony.
   W Krakowie taką funkcję pełnił np. kościół Św. Andrzeja flankując wespół z Wawelem wylot ulicy Grodzkiej.

   Usuń
  3. No proszę. Bardzo ciekawe informacje, lubię takie "smaczki" i sama też staram się je tropić. Dzięki :)

   Usuń