Wakacje 2012. Bardejov 20.08.2012

Rynek Bardejova - widok  na bazylikę i ratusz miejski


Celem wakacji ubiegłorocznych okazała się Krynica Zdrój, i jak zwykle jej rola sprowadzona została głównie do noclegowni i jadłodajni. Czy słusznie, to temat na oddzielny post, a tymczasem kierujemy uwagę ku pierwszej wakacyjnej wycieczce, która zaprowadziła nas do przepięknego miasteczka Bardejova.

Mury miejskie
Bardejov, jak większość najlepszych atrakcji wyjazdowych, wpisany był na naszą listę rezerwową. Niezbadane są jednak ścieżki Dream-Teamu i spośród wielu zadrukowanych informacjami o pobliskich atrakcjach kartek, rozrzuconych na powitalnym stole, ta została jednomyślnie wylosowana jako pierwsza.

Widok z murów

Bardejov to słowackie, prawie że starożytne miasto, jedno z tych, które w nienachalny sposób wyznają politykę "chwalmy się historią, dajmy żyć ludziom". Zarys murów, bazylika, ratusz, rynek są metryką wiekowej osady; ale w tej scenerii ludzie żyją w XXI-wiecznych realiach. Przynajmniej na ile mieliśmy szanse ocenić to z zewnątrz :)

Kamienice przy Rynku...

...ciąg dalszy.

Jeśli lubicie zwiedzać średniowieczne miasta, Bardejov nie będzie rozczarowaniem. I to podwójnie - jest do szpiku murów średniowieczny, ale też na tyle nietypowy, że może być ciekawie odświeżającym punktem Waszej tripowej mapy. Zastój rozwoju miasta na przełomie XVIII i XIX wieku pozwolił zachować zabudowę, która w innych miastach została wyburzona na skutek intensywnej urbanizacji. Dzięki temu centrum Bardejova zostało uznane za rezerwat miejski i wpisane na prestiżową listę UNESCO.

Wejście na historyczne Stare Miasto

W Bardejovie swoją wielką letnią przygodę rozpoczęli Mad, Krisk8, Arek i Koteksony :)

Ratusz raz jeszcze :)

O tem krasnem mieście możecie poczytać po słowacku TU, a po polsku na ten przykład TU


Pokaż mad about journey spots na większej mapie

11 komentarzy:

 1. Bardzo zach zachęcająca prezentacja. Kiedyś było bliski, tylko przez granice z Tylicza , ale jakoś nie dojechałem, a widać,że watro. :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto i jeszcze raz warto :) Zachęcam!

   Usuń
 2. Też tam była przy okazji pobytu w Krynicy i muszę powiedzieć że Bardejov urzekła mnie ogromnie, chętnie pojechałabym tam jeszcze raz , podczas mojej wycieczki padał deszcz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podczas naszej ukrop lał się z nieba... ale Bardejov urzekł nas także :)

   Usuń
 3. Piękne to miasteczko. Dzięki za pokazanie go! Na pewno odwiedzimy - zwiedzimy :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja dziękuję za odwiedziny, a do zwiedzenia Bardejova zachęcam gorąco :)

   Usuń
 4. Urocze miasteczko, zaczynam właśnie planować wyjazd letni i myślę o zatrzymaniu się w Kudowie jako bazie wypadowej i szukam ciekawych miejsc do zobaczenia. Bardejov będzie wpisany jako pierwszy na listę miejsc wartych zobaczenia. Cieszę się, że dzięki Tobie mogłam poznać, to ciekawe miejsce. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, z Kudowy to tam już trochę daleko, ale oczywiście do zrobienia :)Chyba że chodziło o Krynicę. Wkoło Kudowy mogę polecić mnóstwo innych fantastycznych miejsc.

   Usuń
 5. Wszystko, co napisałaś ma swoje odzwierciedlenie w tym, co się w Bardejovie ogląda. To miasteczko jest niezwykłym miejscem, gdzie architektura przenosi nas co najmniej o trzy stulecia wstecz. Też byłem pod wielkim wrażeniem zabytków i malowniczego położenia. Gorąco polecam wszystkim, którzy planują tam wyjazd.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. malo znane w pl, nigdy nie bylam ale przyznam szczerze, ze nabralam ochoty, zeby je zwiedzic:)

  bardzo proszę o głosik w konkursie: https://apps.facebook.com/axa_przygodazmartyna/index.php?id=18&zgloszenie=155 z góry dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń