Dolny Śląsk Majowy. 3.05.2013 Zamek Grodno


Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim jest jednym z tych dolnośląskich zamków, którym się poszczęściło. Nie trafił w ręce prywatne, nie obraca się w ruinę. Jest własnością gminy Walim, która widzi w nim potencjał i robi wszystko, żeby ten potencjał wykorzystać. A więc tym razem widać światełko w tunelu, i nie jest to światełko nadjeżdżającego pociągu ;)Udokumentowana historia zamku, którego niemiecka nazwa brzmi Kynsberg, sięga 1325 roku. Rzecz jasna, musiał on stanąć na górze Choina już dużo wcześniej, gdyż zachowany dokument potwierdza jedynie nazwisko kolejnego zarządcy. Jak wiele innych zamków, Kynsberg przez wieki przechodził z rąk do rąk, był rozbudowywany, plądrowany, odratowywany, podpalany i porzucany. Od zagłady ocalił go w XIX wieku wrocławski miłośnik zabytków, Jan Gustaw Busching. Później zamek stał się własnością rodziny Zedlitzów, która utworzyła w nim w okresie międzywojennym pierwsze muzeum.II wojna światowa nie uszkodziła bryły zamku, ale zebrane przez Zedlitzów zbiory muzealne zostały rozkradzione i zdewastowane.  W latach 50. XX wieku Grodno trafił pod opiekę PTTK, a od 2008 roku jest już w rękach obecnego opiekuna, czyli gminy. Obecnie jest udostępniony do zwiedzania.
Kadrem, który najczęściej trafia do folderów i na strony internetowe, jest ujęcie bramy wjazdowej, ozdobionej imponującymi malowidłami w technice sgrafitto. Pozostałe części zamku nie są tak kolorowe :) niemniej jednak są utrzymane w idealnym stanie balansującym pomiędzy sterylnością zamków nadmiernie odrestaurowanych, a zakonserwowaną ruiną. Zarówno mury, jak i wnętrza zachowały klimat i kształt dawnych czasów; mało który zamek zrobił na nas tak pozytywne wrażenie, jak Grodno. Koniecznie trzeba też wejść na wieżę - widok z góry jest imponujący.Jak na przyzwoity zamek przystało, Grodno jest zamieszkany przez ducha Białej Damy. Jej tożsamość nie jest ustalona; istnieje kilka legend na jej temat. Co ciekawe, żadna z nich nie łączy białej zjawy ze szkieletem, który można zobaczyć w lochu – a jest to ponoć wszystko, co zostało z kasztelanki Małgorzaty, co nie chciała starca :)
Zamek ma własną stronę internetową, na której znajdziecie zarówno jego historię, jak i informacje o możliwościach zwiedzania i planowanych imprezach.Temu zamku kibicują: Mad, Krisk8, Koteksony.Pokaż mad about journey spots na większej mapie

1 komentarz: