Paryż. 21.05.2013 Katedra Notre-Dame de Paris

Nasza Dama

Mam wielkie opory przed napisaniem posta o Notre-Damme, i właściwie nie wiem, dlaczego. Czy dlatego, że temat przerasta moją znajomość historii i architektury? A może z powodu pogody, dzięki której moje wspomnienia z tego wyjazdu mają głównie różne odcienie szarości? Nie wiem, ale najwyższy czas napisać cokolwiek, bo kolejka postów do napisania wcale się nie zmniejsza :)

Gotycki portal z tympanonem i archiwoltą...

...i gotycka rozeta.

No to najpierw tradycyjnie kilka słów wstępu. Hm-hm. Mili państwo, gotycka katedra Notre-Dame, usytuowana na położonej na Sekwanie wyspie Île de la Cité, jest jedną z najlepiej rozpoznawanych paryskich budowli. Jednocześnie należy do grona najsłynniejszych katedr na świecie; na pewno niemała w tym zasługa Victora Hugo i jego powieści Dzwonnik z Notre-Dame. Czytał ktoś? A może widzieli państwo film? O Esmeraldzie i Klaudiuszu. No i o Quasimodo.

Inscenizacja Dzwonnika z Notre-Damme w Muzeum Figur Woskowych Grevin

Co do stylu budowli... Nie ma chyba opisu gotyku w architekturze bez przywołania paryskiej Naszej Damy. Fasada zwieńczona dwiema wieżami, strzeliste łuki, wertykalizm i ażurowość, łuki przyporowe, moje ulubione rzygacze czyli maszkarony - w katedrze można znaleźć chyba wszystkie podręcznikowe cechy gotyku sakralnego. Imponujące wrażenie robi zarówno bryła kościoła, jak i jego wnętrze. Państwo sobie później jeszcze zrobią spacerek dookoła, widok na Sekwanę mamy stąd ładny, mosty widać - jest ich 8, a w pobliżu jest jeszcze Pomnik Deportowanych.

Gotyckie łuki przyporowe...

...i gotycki rzygacz.

No i tak. Resztę sobie państwo mogą doczytać na Wikipedii. ;)

A w środku gotyckie witraże...

...i gotycki klimat.
Tak się złożyło, że w tym samym dniu, kiedy zwiedzaliśmy katedrę, kilka godzin później francuski pisarz Dominique Venner oddał do siebie samobójczy strzał z rewolweru. W ten drastyczny sposób chciał wyrazić protest przeciwko liberalnym zmianom w prawie francuskim. W całym tym nieszczęściu nasze szczęście, że zdążyliśmy zrealizować nasze turystyczne zapędy, zanim katedra została zamknięta dla zwiedzających.

Jednym słowem - Notre-Damme.

Ktoś chciałby coś dodać? Nie? To zapraszamy do galerii :)
M&K


Pokaż mad about journey spots na większej mapie
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz