Paryż. 21.05.2013 Cmentarz Père-Lachaise

Grób Fryderyka Chopina

Już od dawna noszę się z zamiarem napisania tekstu, który miałby się zaczynać od słów: nie ma wielkiego miasta bez wielkiej nekropolii. Eeeh, tylko ten tekst miał dotyczyć Łodzi (TAK, to jest wielkie miasto ;)), a wypadło chyba jednak na Paryż.

"Kamieniczki"...

...i uliczki.

Cmentarz Père-Lachaise jest dla Paryża tym, czym dla Warszawy Powązki, a dla Łodzi - Stary Cmentarz. Albo cmentarz żydowski, zależnie od punktu widzenia. W każdym razie jest to miejsce, w którym niemal namacalnie spoczęła francuska historia i kultura. Tu znalazły swoje miejsce spoczynku najwybitniejsze postacie reprezentujące wszelkie znaczące dziedziny życia: literaturę, teatr, politykę, naukę... Poza Napoleonem Bonaparte, który został uhonorowany całkiem wyjątkowym miejscem pochówku. O tym będzie innym razem, tymczasem jednak wróćmy na Père-Lachaise.

Tu spoczęli Jim Morrison...

...Edith Piaf...

Niezależnie od nazwisk, które możemy znaleźć tam na nagrobkach, paryski cmentarz jest miejscem niezwykłym. Sprawia wrażenie małego miasteczka; groby wyglądają tam jak niewielkie domki czy kamieniczki, a ulicami można spacerować przez cały dzień. Jest to jeden z największych terenów zielonych w Paryżu; wiele nagrobków stanowi szczególne dzieła sztuki, a położenie części cmentarza na łagodnym zboczu tylko dodaje uroku temu miejscu. 

...i wielu innych.


Największą "atrakcją" dla Polaków jest zazwyczaj grób Fryderyka Chopina. Jest to z pewnością wybitny, lecz nie jedyny Polak pochowany na tym cmentarzu. Lista ich nazwisk jest długa, a wśród nich znajdują się J. Dąbrowski, J. Wysocki, czy też K. Skarżyński. Polskie groby na Père-Lachaise można niezawodnie poznać po zapalonych zniczach; jest to zwyczaj typowo polski, nie występujący wśród paryżan, Francuzów w ogóle czy innych narodów. Oczywiście znicze są ustawiane także na nagrobkach Edith Piaf, Jima Morrisona, na zbiorowych mogiłach ofiar Holocaustu... 

Pomnik ofiar martyrologii.

Sławnych Francuzów pochowanych na Père-Lachaise można wymieniać w nieskończoność. Molier, Bizet, Balzac, Abelard i Heloiza, Isadora Duncan, Yves Montand, Proust... Przyznam, że jest to niezwykłe wrażenie stanąć nad mogiłą człowieka, którego nazwisko przyswoiłam sobie tak dawno, że nawet o tym nie pamiętam. Zawsze lubiłam spacerować po cmentarzach, a Père-Lachaise jest naprawdę niezwykłym cmentarzem. To cmentarz jak z baśni...

Magiczne miejsce


A tak nawiasem mówiąc, wcale nie uważam cmentarzy za smutne miejsca. W tej akurat kwestii bliżej mi do Cyganów niż w jakiejkolwiek innej...
Wielkich odwiedzili M&K.


Pokaż mad about journey spots na większej mapie

7 komentarzy:

 1. Od tych nazwisk aż kręci się w głowie. Na pewno jest to wyjątkowa nekropolia. Tez lubię cmentarze. Ten spokój, nastrój skupienia jest wyjątkowy. Przed nami czas zadumy nad tymi , co odeszli. Oby pamięć o nich trwała jak najdłużej.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Paryska nekropolia jest rzeczywiście wyjątkowo dostojna. Ale i u nas nie brakuje klimatycznych cmentarzy, które stanowią doskonałe miejsce do refleksji i wyciszenia umysłu.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Pokusiłabym sie o porównanie z krakowskimi Rakowicami, z zachowaniem, rzecz jasna, skali:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze tam nie byłam, ale porównaniem czuję się mocno zachęcona do tego, by Rakowice odwiedzić. Dzięki :)

   Usuń
 3. Niesamowite miejsce, robi ogromne wrażenie, gdy można zobaczyć gdzie spoczywają ludzie nam znani z książek czy telewizji. Na mnie ogromne wrażenie zrobiło jak pięknie wyglądają grobowce, pomniki, te wszystkie rzeźby, coś niesamowitego.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno najpiękniejszy cmentarz, jak do tej pory odwiedziłam. I jeszcze te nazwiska... Fascynujące miejsce. Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Lubię chodzić po cmentarzach, zwłaszcza po takich z dłuższą historią. Zaciekawił mnie jeden pomnik, z 6. zdjecia (pod Edith Piaf), masz może fotkę, na której lepiej widać nazwiska, bo chciałabym to rozszyfrować? Gdyby ciekawiły Cię podobne perełki to zapraszam do siebie, jest tu bogaty zbiór co ciekawszych zdjęć: http://jakwyszlamzamaz.blogspot.com/2015/02/cmentarz-pere-lachaise-tu-kazdy.html

  OdpowiedzUsuń