Groty Nagórzyckie 6.08.2013Najnowsza atrakcja turystyczna województwa łódzkiego. Powinnam zachwalać i zachęcać. No więc dobrze: jeśli mieszkasz blisko, nie masz lepszego pomysłu na ciekawą wyprawę i szukasz niemęczącej trasy dla swoich dzieci w wieku szkolnym, to ewentualnie możesz się tam wybrać.


Serio - nie jestem typem wiecznie narzekającej turystki, dla której w grocie jest za zimno, na plaży za ciepło, a w wodzie za mokro. W dodatku uwielbiam trasy podziemne. Ale z Grot Nagórzyckich, które w stanie "surowym" były fascynującym i nieprzebytym miejscem (Aga potwierdza), zrobiono deptak edukacyjny. I dobrze - dla wycieczek szkolnych idealne miejsce. Dzieciaki nic nie poniszczą, poznają kilka legend związanych z tym miejscem i kawałek historii, a potem kupią lody w budce z biletami. 

Tak wygląda trasa...

Owszem, erodowanie piaskowca stwarzało zagrożenie dla "dzikich" zwiedzających. A zwiedzający stwarzali zagrożenie dla grot, paląc wewnątrz ogniska, rozrzucając puszki i butelki i "ozdabiając" ściany bazgrołami - no cóż, taka już nasza "kultura". Z jednej strony należy się więc cieszyć, ze obopólne zagrożenie zostało usunięte. Z drugiej - razem z zagrożeniami z tego miejsca zniknęła cała magia i urok. Ekspozycja wyrobów szklanych

To tyle ode mnie na temat Grot. Jeśli udało mi się kogoś zachęcić do odwiedzin w tym miejscu (to nie sarkazm, z dzieciakami chyba naprawdę warto, szczególnie że w Grotach organizowane są pikniki rodzinne, inscenizacje itp.), to wszelkie informacje są do odnalezienia na stronie.


A my - Krisy i Koteksony - zakończyliśmy ten dzień uciekając przed burzą na rowerkach wodnych  ;). 


Pokaż mad about journey spots na większej mapie

6 komentarzy:

 1. Fajne miejsce.
  ale
  "A zwiedzający stwarzali zagrożenie dla grot, paląc wewnątrz ogniska, rozrzucając puszki i butelki i "ozdabiając" ściany bazgrołami - no cóż, taka już nasza "kultura"" - w Norwegii widziałem groty "umajone" w analogiczny sposób.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może "nasi" tam byli :)
   A tak bardziej poważnie, to chyba właśnie prehistoryczny zwyczaj biesiadowania w jaskiniach przetrwał w nas do tej pory, i nie mam na myśli tylko polskiego narodu :) Coś w tym musi być...

   Usuń
  2. Atawizm? być może...
   W sumie jakby nasi przodkowie po sobie sprzątali, to archeolodzy byli by bezrobotni ;-)

   Usuń
  3. Może podświadomie wychodzimy z tego samego założenia... ;)

   Usuń
 2. Niesamowite! Biorę sobie ta jaskinie na cel. :)
  Pozdrawiam.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Groty są faktycznie niesamowite; niestety nie ma tam możliwości jakiegokolwiek zboczenia z drewnianej trasy.
   Pozdrawiam :)

   Usuń