Mechelinki 22.06.2013. Torpedownia Babie DołyCharakterystyczna sylwetka torpedowni w Babich Dołach jest widoczna z wielu punktów wybrzeża Zatoki Gdańskiej. Mała zajawka tego obiektu była już na blogu w zeszłym roku; dzisiaj natomiast będzie trochę więcej z trochę bardziej bliska :).


Torpedownia o sylwetce przypominającej ruiny zamku pobudza wyobraźnię, tym bardziej że nie jest dostępna dla tych, co zwiedzają Trójmiasto metodą per pedes. Żeby się do niej dostać, trzeba: a) wykupić wycieczkę motorówką, b) wynająć żaglówkę, c) posiadać własny skuter lub wymyślić inny sposób na dotarcie drogą morską. Ale warto pogłówkować, bo widok z bliska jest imponujący.


To, co pozostało po niemieckiej torpedowni z czasów II wojny, to ściany hali montażowej. Powstawały tam, jak łatwo się domyślić, torpedy. W obiekcie odbywały się też próby ich wystrzeliwania, a charakterystyczna wieża służyła do obserwowania toru wystrzelonego pocisku. 


Niemcy pozostawili na ziemiach polskich wiele pamiątek budowlanych po II wojnie - są to zazwyczaj ogromne, budowane z rozmachem kompleksy militarne. Torpedownia także jest częścią większego projektu: poligonu torpedowego, składającego się z rozsianych po całej Zatoce Gdańskiej budynków. Wiele z nich dotrwało do naszych czasów w lepszym czy gorszym stanie, ale żaden chyba nie budzi takiego zainteresowania, jak "Tkacz" - ta popularna nazwa wzięła się od ogromnego napisu o tejże treści wymalowanego na wieży torpedowni. 


Bohaterka dzisiejszego wpisu wystąpiła w kilku filmach, m.in w "Czterech pancernych i psie" czy w bardziej współczesnych "Kryminalnych". Co jakiś czas pojawiają się pomysły na rewitalizację obiektu, które brzmią raczej utopijnie; póki co jednak, torpedownia pozostaje królestwem ptactwa wodnego, co łatwo poznać po zapachu, gdy uda się komuś tam zbliżyć :)


A my zbliżyliśmy się tam za pomocą żaglówki typu Puck z Mad, Niną i Krisk8em na pokładzie.


Pokaż mad about journey spots na większej mapie

4 komentarze:

 1. Interesujący obiekt, fajnie pokazany :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam, widziałam, podobało mi się :)
  Niestety tylko z brzegu.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z brzegu też robi wrażenie :) Zwłaszcza z plaży na Babich Dołach. Pozdrawiam :)

   Usuń