Witaj, Serbio! 27.05.2015 Jaskinia ResavskaNiektóre obiekty po prostu nie są fotogeniczne. Sałatki z majonezem, na przykład. Kto próbował fotografować, ten wie. 


Z jaskiniami też jest problem. Są takie niesamowite, gdy jest się wewnątrz. Na zdjęciach... What the f**k is this? 


Chodziłam po tej jaskini, wlokąc szczękę po wyznaczonej trasie. Do dzisiaj mnie boli. Tylko jak mam was przekonać, że to było tak spektakularnie piękne miejsce? Bo zdjęcia tego nie oddają... Nawet z poświęceniem robione przez Krisa, mastera fotografii w naszej paczce. No trudno. 


To chociaż poglądowo proszę spojrzeć, nacieki malownicze i profesjonalnie oświetlone. Na szczęście podobno nie wolno już oświetlać jaskiń i budować w nich schodów, instalować wirtualnych przewodników ze ścieżką dźwiękową z Titanica... Jaskinie mają pozostać w naturalnej formie. I bardzo dobrze...


Choć, no dobra. Zdjęcia też są ładne. Ale nie oddają tego, co było tam, na miejscu. Zresztą, jak każde zdjęcia :). To tylko jednowymiarowe obrazy, bez pozostałych wymiarów, bez dźwięku, bez zapachów... Ale od czego są opisy? Nie tylko przecież od tego, by nikt ich nie czytał... 


Było zimno, wilgotno i magicznie. To było jak podróż przez pałac elfów. I chciałam, żeby nigdy się nie skończyła, i żeby wszyscy znikli, i żebym została tam sama z magicznym światełkiem, zapasem lembasów i elfickim płaszczem, w którym nigdy nie zmarznę...


Ale okazuje się, że marzenia jednak nie zawsze się spełniają ;).

9 komentarzy:

 1. Magia jaskiń tworzy się w naszej głowie. To tam łączymy obraz z tymi wszystkimi doznaniami o których piszesz. I wtedy już jesteśmy w baśniowej krainie pełnej postaci z marzeń. A zdjęcia,... zdjęcia pozwalają nam sobie te marzenia utrwalić. Każdy z oglądających odkryje w nich swój magiczny świat, pełen marzeń i wizji.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie powiedziane :). Nic dodać, nic ująć...
   Pozdrawiam Cię również!

   Usuń
 2. Niesamowite zdjęcia!!!! Jedne z lepszych jaskiniowych jakie widziałem - nawet licząc te publikowane w albumach za ciężki szmal.
  Kocham jaskinie - mogę po nich się szwendać bez ustanku, szkoda ze wszystkie ciekawe są albo zamknięte, albo biletowane przy wejściu i obarczone np zakazem fotografowania. Rozumiem potrzebę ochrony miejsca, ale mam żal do losu, bo jak bym urodził się kilka tysięcy lat temu, to nikogo o pozwolenie prosić bym nie musiał, a w świetle łuczywa pewnie było by jeszcze bardziej niesamowicie ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję w imieniu autora zdjęć :).
   Jaskinie mają w cobie COŚ - ale to prawda, niestety, że większości z nich nie da się zwiedzić w przyjemny sposób. Demianowskie na przykład - bardzo piękne i hipnotyzujące - zwiedza się niemal biegiem, przynajmniej w sezonie. Resavska, mimo ze też w grupie i z przewodnikiem, jest chyba trochę bardziej przyjazna, jedyne czego zdecydowanie nie tolerują, to nadmiar fleszy.

   Usuń
  2. Fakt - flesz w jaskini to porażka.
   W grecji spotykałem całkiem "niczyje" jaskinie, podobnie w Norwegii - niestety moja żona ze mną nie wejdzie do środka a na zewnątrz sama boi się zostać... więc tylko zajawkowo je zobaczyłem, choć była ochota na więcej.

   Usuń
  3. Flash w jaskini to jak rzut na 2D bez cieniowania - racja. Niestety pozostają długie czasy naświetlania i statyw. Nie będę się tu chwalił ani wymądrzał bo fotografem nie jestem ale z jednej rzeczy jestem dumny. Wszystkie zdjęcia robimy tym https://drive.google.com/file/d/0BwfY4gmGMKWvUUJwX21hQlA1NjQ/view?usp=sharing

   Usuń
  4. mówi się że nie aparat robi zdjęcia ale fotograf - to po części prawda, po części bzdura - sam wiesz Krisk że trzeba się nieraz nakombinować jak obejść ograniczenia sprzętowe, (np w moim fuji to praktyczny brak ręcznego ustawiania ostrości).
   Ale najważniejszy jest efekt a ten jest... no bez kadzenia... z górnej półki!

   Usuń
 3. Jaskinia rewelacja! Wskoczyłabym do niej! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedna z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejsza, w jakich do tej pory byłam :)

   Usuń