Witaj, Serbio! 29.05.2015. Meczet Sultana Validy w Sjenicy


Bywaliśmy w kościołach, bywaliśmy w cerkwiach i klasztorach. Kamiennych, drewnianych, fortyfikowanych. Prawosławnych, protestanckich, katolickich. Przyszła kolej na meczet.

O tym, że meczet różni się jednak od znanych nam kościołów, chyba nie ma potrzeby pisać, widać to na pierwszy rzut oka. Natomiast skąd wynikają takie czy inne różnice - a, to już trzeba poczytać co nieco o islamie, ja znawcą nie jestem, a zrobić streszczenie też mija się z celem.

Nie miałam okazji być w większym meczecie, ale tej wielkości świątynia bardziej przypomina, jak by to nazwać - świetlicę? Miejsce spotkań? Urządzone jest bez przepychu, bez nadmiaru ozdób - ot, taka salka, w której można chwilę odpocząć i porozmyślać. Pewnie zgoła inaczej prezentuje się choćby Błękitny Meczet w Stambule, może kiedyś sprawdzę naocznie, kto wie.


Z kwestii organizacyjnych, jeśli ktoś planuje meczet zwiedzać, należy pamiętać, by przed wejściem zdjąć buty i przykryć głowę (dotyczy pań). 
Okręg Zlatiborski jest nieco odmienną krainą od tych, do których zdążyła nas już przyzwyczaić Serbia. Nie dość, że sam w sobie, położony na kamienistym płaskowyżu, jest krajobrazowo dość surowy, to mimo wszystko swojsko boskie cerkwie ustępują tu miejsca egzotycznym wieżom minaretów. 
A jednak nasza prawdziwa fascynacja Serbią zaczęła się właśnie tam...
6 komentarzy:

 1. W kilku meczetach już byłam...Fakt, największe wrażenie robi ten Błękitny w Stambule. Trochę zapachy nie do końca odpowiadają ;), no ale cóż... można się pogodzić nawet z a'la sukienkami i chustami na głowie ;)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie to debiut, wszystko przede mną ;).

   Usuń
 2. Byłam w dwóch meczetach w Bohonikach i Kruszynianach, ale to są malutkie , drewniane meczety na Podlasiu urządzone z większym bogactwem ozdób, na wschodnią modłę, nie mają nawet typowych minaretów, na głowę nic nie trzeba było wkładać, polscy Tatarzy są bardziej tolerancyjni pod tym względem. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od lat się tam wybieram i jakoś zawsze mi nie po drodze... Może, prawem serii, uda się w przyszłym roku :)

   Usuń
 3. Bo kościół to świątynia - miejsce gdzie odprawiane są nabożeństwa - a meczet to dom modlitwy w islamie nie ma mszy.
  Podobnie zresztą jest w judaizmie - ofiary można było składać tylko w Świątyni Salomona a ta jak wiadomo jest w ruinie - zatem wszystkie żydowskie bożnice to domy w których zbierają się ludzie w celu wspólnej modlitwy... wysoka trafność skojarzeń ze świetlicą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż to, samo sedno ujęte w kilku trafnych słowach. Dzięki, Makroman :)

   Usuń