NamysłówNamysłów urzekł mnie.
I było to urzeczenie niemal na miarę Sighisoary.
Miasto tak nieoczekiwane, że przyćmiło nawet cel główny wyprawy - Wro. Nie do końca, ale troszkę.Nazwa miasta pochodzi od tego, z czym się kojarzy i oznacza "siedzibę mądrych ludzi". Kształt jego by za tym zdecydowanie przemawiał. Układ starego miasta jest niewiarygodny. Wygląda jak twierdza. A mimo że współcześnie położone jest w Opolskiem, historycznie należy do Dolnego Śląska. Czyli dwa w jednym, samo gęste. Poszliśmy tam nie bacząc na to, że dzień jest krótki i że Wro. Co tam Wro, gdy po drodze bro. Nie żałowaliśmy. Pewnie długo jeszcze nie wpadlibyśmy na pomysł, żeby zwiedzić Namysłów. Ale tak to jest, kiedy się podróżuje z ulubionymi świrami.Nie będę opisywać historii miasta, bo MAJ wciąż jest projektem niepoważnym; poważniejsze powoli dojrzewają w mojej głowie, ale póki co, have fun. Na razie więc zostanę przy impresjach.A impresja z Namysłowa jest taka, że to miasto przenosi w czasie. Malowniczy browar wkomponowany w historyczne mury, oblepione kwaterami mieszkalnymi, które pojawiły się tam chyba przez pączkowanie... Zaułki, zakamarki, zaplecza.I to wszystko w czerwonej cegle...
Lubię Paryż z jego piaskowcami, lubię surowy kamień.
Ale cegła zajmuje szczególne miejsce w moim specyficznym pojmowaniu estetyki.
Podobnie jak rdza.Cieszę się niezmiernie, że opolskie w końcu pojawiło się na blogu. To byłaby straszna niesprawiedliwość dziejowa - zakończyć prowadzenie bloga, na którym nie ma ani jednego wpisu z malowniczego opolskiego, które szczególnie tej wiosny zapewniło nam masę miłych wrażeń.


Wrócę tu na pewno w moich bardziej poważnych projektach i na pewno celowo wrócę do Namysłowa... z namysłem i koniecznie z noclegiem, by skorzystać ze wszystkich uroków miasta :).
See you soon, bro.5 komentarzy:

 1. Jawi się intrygująco! Na pewno bym się nie nudził mogąc poszperać tu i ówdzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno byś się nie nudził :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Namysłów jest fantastyczny, ale przeszkadza ogromny ruch samochodowy przebiegający przez stare miasto. Przy nastepnej podróży w te rejony polecam Brzeg - dla mnie na Opolszczyźnie było to największe odkrycie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, przy okazji na pewno zajrzę do Brzegu :)

   Usuń
 4. Miasteczko z charakterem. Świetne zdjęcia :)
  Pozdrawiam serdecznie :)))

  OdpowiedzUsuń