Mazurskie bunkry 14-15.06.2008. Śluza Leśniewo Dolne


2013

Gdzie można znaleźć coś równie fascynującego jak opuszczone miasto? Niełatwe zadanie. Trudno jednak już nigdzie nie jechać, skoro widzieliśmy najciekawsze na samym początku. Wybór tym razem padł na mazurskie bunkry i inne poniemieckie budowle - czyli śluzy Kanału Mazurskiego.

2008

Łódź opuściliśmy o 23.00, dzięki czemu już o 6.00 rano mogliśmy obejrzeć śluzy w Leśniewie. Są one częścią Kanału Mazurskiego, planowanego jako połączenie Mazur drogą wodną z Bałtykiem. Ich budowa nigdy nie została dokończona - jedyną śluzą, która powstała w całości, jest Guja, ale tę zostawiliśmy sobie na inną wycieczkę.

2008

Śluza w Leśniewie Dolnym została ukończona zaledwie w 15-20%. I nic nie wskazuje na to, by prace miały być kontynuowane... ;). W przeciwieństwie do naszych wycieczek.


2008

A tak poważnie(j)... Realizację projektu rozpoczęli Niemcy w 1911 roku i ze zmiennym powodzeniem starali się kontynuować aż do 1942. Po wojnie nie było środków ani chęci, by dokończyć kanał. Raz, że to niemiecka spuścizna - więc sentymentów nikt do niej nie miał. A dwa, były ważniejsze rzeczy do odbudowania.

2013

Mimo wszystko, nawet niedokończone, śluzy budzą respekt do niemieckich inżynierów; sam pomysł przekopania się z Mazur do Bałtyku jest imponujący. Nic dziwnego, że po Niemczech można poruszać się po samych autostradach; zdecydowanie ta nacja ma dryg do budownictwa. 

2008

Śluzę po raz drugi odwiedziliśmy 14.07.2013. Z Królikiem, Kaczmarami i Anią-Bartkiem. I już z nieco lepszym sprzętem foto, dzięki któremu mury śluz nie mają już tak słodko fiołkowego koloru ;).

2008

Polecam stronę, gdzie Kanał jest w całości opisany dokładnie.


Pokaż mad about journey spots na większej mapie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz