Mazurskie bunkry 14-15.06.2008. MamerkiŚluzy zrobiły na nas niezłe wrażenie. Ale pierwsze poważne zwiedzanie czekało nas w Mamerkach. Tam mieści się kwatera Mauerwald - ogromny kompleks schronów z czasów II wojny światowej. Co ciekawe, w przeciwieństwie do wielu innych obiektów tego typu, kwatera nie została zniszczona i wiele bunkrów zachowało się w całości. Łącznie jest ich 30, a więc jest po czym chodzić!Mauerwald był kwaterą Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych. Występował pod wdzięcznym kryptonimem "Anna" i był podzielony na trzy strefy: Quelle, Fritz i Brigitten Stadt. Całość zajmowała obszar ok. 250 ha i miała m.in. własny dworzec, pocztę, saunę, stację pomp, stajnie...
Takie małe miasteczko.Na bunkrach do dziś zachował się maskujący tynk wymieszany z trawą morską i porośnięty mchem, który skutecznie utrudniał wykrycie obiektów z powietrza. Na jednym z największych schronów strefy I wybudowana została drewniana wieżyczka widokowa. W czerwcu widać z niej głównie zieleń, w której utopione są pozostałe bunkry, oraz pobliskie jezioro Mamry.
Wieżyczki nie było już niestety podczas naszej drugiej wizyty w Mamerkach, w roku 2013. Dla wyjątkowo zdeterminowanych alternatywą są pozbawione kilku dolnych szczebli metalowe drabinki na największym bunkrze, na które oczywiście wchodzić nie wolno, ale od czego ma się wyobraźnię :PPrzy strefie I jest parking i czynny w sezonie letnim grill-bar. Po zwiedzeniu tej strefy zapuściliśmy się także w las po drugiej stronie szosy, z mapką w ręku, w poszukiwaniu pozostałych schronów. Namawiam was, żebyście będąc kiedyś w Mamerkach zrobili to samo - ponieważ jest tam co oglądać, a poza tym "dzikie" bunkry mają swój niepowtarzalny klimat. Z tym że mapa jest konieczna - bez niej można biegać po lesie bez końca i nie zobaczyć nic, bo bunkry mają naprawdę dobry system maskujący.
Niestety, nie udało nam się odnaleźć czegoś, na obejrzenie czego bardzo liczyliśmy - kanału technicznego łączącego bunkry oznaczone numerami 28 i 30. 

Świetnie opracowana mapka znajduje się TU. Na stronie poza mapą są wszystkie najważniejsze informacje, których może potrzebować ktoś, kto się tam wybiera.


Pokaż mad about journey spots na większej mapie

2 komentarze:

  1. W PUSTOSTANACH ZAROŚNIĘTYCH KRZAKAMI , DRZEWAMI , CHWASTAMI SĄ PRZEPIĘKNE NAGIE KOBIECE ZDJĘCIA KTÓRE POZUJĄC NAGO POKAZUJĄ SWOJE PIERSI I POŚLADKI

    OdpowiedzUsuń