Łódź 8.11.2009. EC 1

Ostatni dzień, kiedy można obejrzeć zabytkową łódzką elektrownię. Ku naszemu zaskoczeniu, miasto zdecydowało się udostępnić obiekt do zwiedzania przez jeden jedyny weekend. Ktokolwiek wpadł na ten pomysł, moje gratulacje i oby więcej takich inicjatyw :) Czy można przepuścić taką okazję? Okazuje się, że można. Ale my poszliśmy ;)


Trochę już doświadczeni w zwiedzaniu obiektów przemysłowych, ubraliśmy się luzacko i wzięliśmy latarkę. To pozwoliło nam zajrzeć w miejsca raczej niedostępne dla pań w szpileczkach, a takie też były :) Pomyliła im się chyba EC 1 z Manufakturą...? No ale do rzeczy.Powiem tak: gdyby nie było tłumów ludzi, taśm odgradzających najciekawsze miejsca i zakazów wstępu, oraz ochroniarzy na terenie, EC 1 byłaby najlepszą miejscówą do hasania, jaką widzieliśmy. Drabinki, pomosty, piwnice, tajemnicze przejścia- to wszystko pozostało niedostępne. Ale i tak warto było zobaczyć to miejsce. Szatnie wyłożone w całości ceramicznymi kafelkami, kute poręcze schodów, ozdobne kafle w hali maszyn- tak kiedyś (1907) budowało się obiekty przemysłowe... Przypomniała nam się elektrownia Scheiblera, w której byliśmy kilka lat temu- trochę mniejsza, ale równie piękna.


Tym razem nie będę narzekać na nadchodzące zmiany, bo plany modernizacji wygladają interesująco. Skoro budynki miałyby zostać zburzone lub rozsypać się same za kilka lat, wolę juz w tym miejscu Nowe Centrum Łodzi. Oczywiście klimat tego miejsca zginie bezpowrotnie. Ale zachowa się chociaż jego kształt.Opuszczone wraz z tłumem ludzi zwiedzili: Mad, Krisk8, Piotr i Asia.

5 komentarzy:

 1. Słyszałem o tym w telewizji. Fajna sprawa- popieram takie akcje. U mnie w mieście często robi się tzw. Foto Day. Zbierają się ludzie w określonym miejscu po to aby wraz z przewodnikiem robić zdjęcia na obiektach, gdzie na codzień nie ma wstępu nieupoważnionym. Np. kulisy teatru, stara zajezdnia tramwajowa, opuszczone obiekty rzeźni.

  OdpowiedzUsuń
 2. > Petitek79 > a co to za miasto? Chętnie byśmy wiedzieli. I gdzie jest info o takich akcjach?
  Może byśmy odwiedzili :)

  OdpowiedzUsuń
 3. krisk8 Takie Foto Day odbywa się w Poznaniu. Co, gdzie i kiedy informuje portal www.mmpoznan.pl
  Niestety trzeba śledzić wieści aby trafić na informację o następnej akcji fotografowania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdaje mi się, że u nas też słyszałam o takich akcjach, ale ciężko je wytropić, może też na portalu łódzkim są info.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tematyka ciekawa, szczególnie podoba mi się druga fotka. :)

  OdpowiedzUsuń