Zamki Dolnego Śląska 28.05.2011. Jaszkowa GórnaKontynuując naszą podróż przez zamki i dwory Kotliny Kłodzkiej, trafiliśmy w końcu z naszym przewodnikiem do Jaszkowej Górnej. Nad tą pięknie położoną wsią góruje renesansowy dwór z XVI wieku. Niestety i ta budowla o wielkim potencjale turystycznym- lub też mieszkalnym- na razie tylko straszy.


Wnętrza dworu są imponujące, chociaż z niewiadomych przyczyn zostały obrzucone burym barankiem. Zwiedzając zamek, ma się wrażenie, że nagle trafiliśmy do dziwacznego, czarno-białego świata. Zachowało się wiele pięknych detali- poręcze, kominek, framugi i tzw. sedilia, czyli siedziska umiejscowione we wnękach okiennych- cudowny pomysł, dlaczego teraz się tak nie robi? 


Obecnie dwór poszukuje nowego właściciela; mam nadzieję, że będzie to ktoś, kto przywróci mu choć część dawnej świetności i zrobi to z głową. Obiekty tego typu jako opuszczone robią wyjątkowo przygnębiające wrażenie; to chyba dlatego, że przetrwawszy wieki najazdów, potyczek i innych dziejowych zawieruch, dotrwały do XXI wieku, żeby w pełnym rozkwicie cywilizacji zginąć marnie przez zaniedbanie.


To nie wszystko, co zobaczyliśmy tego dnia; pozostałe obiekty to dwór w Raszkowie, zamek Kapitanowo w Ścinawce Średniej (czyli posiadłość naszego przewodnika) oraz letni dwór Sarny. Są to jednak budynki pełniące obecnie rolę prywatnych mieszkań, w związku z czym nie będę publikować ich zdjęć. Wszystkie trzy udostępniają także noclegi dla turystów o bardzo zróżnicowanym standardzie (polecam Raszków!), więc jeśli ktoś ma ochotę spędzić noc w średniowiecznym dworze zamiast w nowoczesnym pensjonacie- taka możliwość jest na Dolnym Śląsku ;)


O burzliwej historii dworu w Jaszkowej Górnej można poczytać na stronie Gminy Kłodzko.


Pokaż mad about journey spots na większej mapie

1 komentarz:

  1. Rewelacja w baranku :| Dzięki naszemu przewodnikowi mieliśmy okazję otworzyć drzwi tej wspaniałej budowli.

    OdpowiedzUsuń