Tramwaj w Podgórzynie 22.09.2011


Widok, który codziennie widuje się z okna, może nabrać całkiem nowego znaczenia w nieoczekiwanym otoczeniu. Ten pojazd znaleźliśmy totalnie przez przypadek, ale gdy już wyłapaliśmy go kątem oka, musieliśmy przyjrzeć się bliżej. 


Wagon tramwajowy, stojący na dawnej pętli (po łódzku "krańcówce" :)) w Podgórzynie, jest pomnikiem ku czci dawnej dolnośląskiej sieci tramwajowej, mającej połączyć Jelenią Górę z pobliskimi uzdrowiskami. Pierwotnie, tramwaje kursujące na jeleniogórskich trasach miały napęd gazowy, jednak kilka spektakularnych wybuchów paliwa przeniosło zainteresowanie na napęd elektryczny. Od tego momentu datuje się rozkwit sieci połączeń tramwajowych w regionie.
od 1960 roku monarchię przejęły autobusy i tramwaje powoli i z godnością odeszły do lamusa. W okolicach Jeleniej Góry można jednak odnaleźć wiele reliktów dawnej sieci tramwajowej, a wśród nich stojący w charakterze pomnika na dawnej pętli "Pod Skałką" wagon N5, który mnie osobiście przypomina czasy, kiedy razem z Babcią jako 6-letnie dziewczątko jeździłam na działkę na Brus. 
TU więcej na temat historii karkonoskich linii tramwajowych.


Pokaż mad about journey spots na większej mapie

3 komentarze:

 1. Mad, ja uwielbiam stare tramwaje! :) Ten jest piękny.
  A co do krańcówki, to czy nie ma jeszcze jednego słowa na pętle u Was? Miałam na studiach dwie Łodzianki i one używały innego słowa, mam na końcu języka i nie mogę sobie przypomnieć.
  Pozdrawiam!
  O.

  OdpowiedzUsuń
 2. Obieżyświatko, każdy łodzianin mówi krańcówka :) Oczywiście inne określenia też się zdarzają, ale krańcówka jest do szpiku kości łódzka :) A stare tramwaje też uwielbiam, u nas czasami zdarzają się okolicznościowe parady, jest też linia turystyczna w sezonie letnim, i zawsze miło popatrzeć na te wiekowe wehikuły :) N5 też się zdarzają. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. I ja pamiętam te tramwaje z drewnianymi ławkami w środku. Pozdrawiam :)
  viki

  OdpowiedzUsuń