Wokół Jeziorska 24.03.2012Na rozgrzewkę przed nowym sezonem wyruszyliśmy w okolice zalewu Jeziorsko. Oczywiście nie po to, żeby się kąpać i opalać, tym bardziej że ten jeden z nielicznych dużych akwenów w pobliżu Łodzi do najczystszych nie należy. Zrobiliśmy za to małą wprawkę w eksploracji bunkrów, pieszych wędrówkach oraz w odnajdywaniu opuszczonych budowli :)Pierwszym celem, zaznaczonym na naszym GPS, były bunkry w Glinnie. Nie ma tu jednak zbyt wiele do zwiedzania; wszystkie schrony w tej okolicy to niewielkie bunkry tradytorowe na jeden CKM. Tworzą tzw. Linię Warty; były miejscem ciężkich walk we wrześniu 1939r. Na jednym ze schronów umieszczono tablicę pamiątkową poświęconą poległym w tym miejscu żołnierzom.

Po stwierdzeniu bunkrów, pojechaliśmy zaznać pięknej pogody w bliskości natury, metodą spaceru po grobli :)Zbiornik Jeziorsko powstał w roku 1986. Wody Warty zostały spiętrzone za pomocą tamy, która ulokowana jest w miejscowości Siedlątków. Funkcja rekreacyjna jest raczej drugorzędna; zbiornik służy przede wszystkim na potrzeby rolnictwa oraz elektrowni wodnej. Jego południową część stanowi natomiast rezerwat ornitologiczny. (źródło)


Wzdłuż zachodniego brzegu zbiornika ciągnie się wspomniana grobla; jest to obszar chroniony, ale i tak stanowi fantastyczną trasę spacerową. 
Na zakończenie wycieczki zwiedziliśmy ruiny dworu w Krąkowie. Obiekt jest podobno wpisany na listę zabytków; na poniższych zdjęciach można naocznie przekonać się, jakim szacunkiem darzone są u nas zabytki. 


Krąków to nie byle jaka wioska. Pierwsze wzmianki pochodzą z XII wieku, a od tego czasu wieś przeszła przez wiele szlacheckich rąk. Jej właścicielami byli m.in. Krąkowscy i Czartkowscy. (źródło: Wiki)
Dwór jest w stanie wręcz fatalnym, ściany ledwo trzymają się pionu, a stropy praktycznie nie istnieją. Podczas zwiedzania zalecana jest daleko idąca ostrożność :) Jedyne, co pozostało nienaruszone, to lokalizacja na malowniczym wzgórzu i piękne widoki na okolicę. Inaugurację sezonu wiosna/lato 2012 przeprowadzili: Mad, Krisk8 oraz Koteksony.
Pokaż mad about journey spots na większej mapie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz