Piotrków Trybunalski. 5.08.2012

"Skwerek" przy Łaziennej-Mokrej


Weekend. Co robić? Gdzie jechać? Po krótkim researchu wybór padł na Piotruś Trybunalski, przez który przejeżdżaliśmy już niezliczoną ilość razy, ale nigdy nie zatrzymaliśmy się, żeby zajrzeć na Stare Miasto. A w sumie wypadałoby zobaczyć w drugim co do wielkości mieście w województwie łódzkim coś więcej, niż stojące przy Alei Kopernika kamienne barany :)


CHYBA ul. Szewska...


 Pierwsza pisemna wzmianka o Piotrkowie, jeszcze nie Trybunalskim, pochodzi z XIII wieku. Kariera, jaką zrobiło to miasto szczególnie na przełomie XV i XVI stulecia jest imponująca. (Więcej na ten temat można przeczytać na oficjalnym portalu miasta.) Od tego momentu Piotrków niejednokrotnie był ważnym ośrodkiem administracyjnym Polski, a jego znaczenie zmalało dopiero po I wojnie światowej.ul. Pijarska

Wąskie, brukowane ulice piotrkowskiego Starego Miasta są bardzo przyjemnym miejscem na spacer w stylu miejskim :) Jak w każdym mieście o tak długiej historii, podczas spaceru nietrudno natknąć się na liczne świątynie, zabytkowe kamienice lub pamiątki po starodawnych obyczajach , np. pręgierz na rynku...

Pręgierz


O tym, że Piotrków na przestrzeni wieków był miastem wielokulturowym, świadczy najlepiej Cerkiew Wszystkich Świętych. Powstanie parafii prawosławnej w Piotrkowie związane było z przybyciem w XVIII wieku grupy Greków z Macedonii do miasta.
Cerkiew Wszystkich Świętych


Cerkiew znajduje się przy ulicy Słowackiego; nie jest to jednak jedyny ciekawy obiekt zlokalizowany pod tym adresem. Idąc wzdłuż ulicy, można zobaczyć obiekty z różnych epok, np. taki...


Budynek Sądu Okręgowego

Albo taki...

Dom Towarowy Sezam

Albo też taki bardziej industrialny...


Wieża wodna

Piotrków przez wieki był miastem, które zakazywało osiedlania się Żydów. Dopiero pod koniec XVII wieku  Jan III Sobieski zezwolił na budowę na terenie miasta żydowskich świątyń, sklepów oraz zorganizowanie gminy żydowskiej, co szybko zaowocowało napływem ludności wyznania mojżeszowego do Piotrkowa. Pamiątką po populacji żydowskiej w mieście jest m.in. Wielka Synagoga, obecnie siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej.


Miejska Biblioteka Publiczna - dawna Wielka Synagoga

Piotrkowski Zamek Królewski nie należy do najbardziej imponujących budowli tego typu. Właściwie jest to sama wieża, i nawet mimo tego, że pochodzi z XVI wieku i nosi cechy stylu późnogotyckiego - podobno, bo ja tam gotyku nie widzę, ale wierzę na słowo mądrzejszym ludziom - nie robi takiego wrażenia, jak inne zamki z tego okresu. Obecnie wieża jest siedzibą muzeum miejskiego.

Zamek Królewski w Piorkowie

Piotrków zwiedzili Mad i Krisk8.


Pokaż mad about journey spots na większej mapie

8 komentarzy:

 1. Jęknęłam, kiedy zobaczyłam tę zieloną fasadę na drugim zdjęciu ;) Ujęcie świetne!
  O.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ja też lubię zieleń w przestrzeni miejskiej ;) Dzięki!

   Usuń
 2. Ciekawa wycieczka i piękne zdjęcia. Nie byłam jeszcze w Piotrkowie i po tej relacji z chęcią bym go odwiedziła. Jednak jest to trochę daleko ode mnie, więc może kiedyś będąc przejazdem uda się wstąpić. Jestem zauroczona budynkiem biblioteki, jestem ciekawa czy w środku zachowały się jeszcze jakieś elementy kultury żydowskiej.
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety wewnątrz budynku synagogi nie byliśmy, a też jestem ciekawa wystroju.
   Do spaceru po Piotrkowie zachęcam :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Piotrków ma przeszłość i historię. :)

  Znam trochę to miasto, ale nie posiadam cyfrowych fotek. :( Miło było odwiedzić bloga i chętnie tu wrócę.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za zaproszenie - będę miała lekturę na kilka dobrych wieczorów :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Podobnie dziesiątki razy przejeżdżałem obok tego miasta i zupełnie go nie znam. Twoje zdjęcia, to pierwsze spojrzenie na jego zabytki. Wygląda na czyste i zadbane. Kilka obiektów wartych zobaczenia. Ciekawy jestem wnętrza cerkwi, byłaś w środku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, wewnątrz cerkwi nie byliśmy. Właściwie nawet nie wiem, dlaczego - chyba po prostu nastawiliśmy się na spacer, bo zamknięta chyba nie była... A Piotrków to rzeczywiście ładne miasto, chociaż z zadbaniem poza obszarem historycznego Starego Miasta bywa różnie...

   Usuń