Kolegiata św. Piotra i Pawła w Kruszwicy. 13.10.2012Ta piękna budowla nieoczekiwanie wyłoniła nam się zza zieleni, gdy zmierzaliśmy w stronę Torunia. Z racji tego, że na romanizm i gotyk mamy szczególnie wyczulone radary, zarządziliśmy postój, by przyjrzeć się z bliska.Kolegiata w Kruszwicy nie jest rekonstrukcją – jest w dużym stopniu zachowaną oryginalną, XII-wieczną bryłą z granitu i piaskowca. Zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz sprawia niesamowite wrażenie swoją autentycznością, chociaż oczywiście przez kolejne wieki próbowano ją „ulepszać” i „upiększać”. Na szczęście w XX wieku usunięto chybione innowacje i kościół odzyskał dawny, romański charakter.


Uwielbiam proste, kamienne  mury w kościołach. Jestem zdania, że tak powinna wyglądać każda świątynia – kamień, drewno i ozdoby bez zbytniego przepychu. Tego typu kościoły chyba najlepiej obrazują cel, któremu służą i kierują myśli tam, gdzie trzeba :) Oczywiście to tylko moje zdanie… ktoś inny może czuć się bardziej uduchowiony w całkiem odmiennej scenerii.


Kolegiata nie jest oczywiście jedyną atrakcją  Kruszwicy, która pamięta nie tylko czasy Piastów, ale też dużo dawniejsze dzieje. Zresztą, któż nie był tam na wycieczce szkolnej :) Dla odświeżenia warto jednak uwzględnić to miejsce w trasie swojej wycieczki – a w zasadzie, można nawet uczynić Kruszwicę i Szlak Piastowski jej celem :) Pomocna może być w tym strona UM w Kruszwicy.


Na warsztat wzięli Kruszwicę Mad, Krisk8 i Paulina :)


Pokaż mad about journey spots na większej mapie

2 komentarze:

  1. Warto było się zatrzymać w tym miejscu. Niewiele mamy w Polsce tak dobrze zachowanych obiektów w stylu romańskim. Byłem tam bardzo dawno temu i pamiętam, że mnie również ten kościół oczarował. Naprawdę warto tam zajrzeć.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kolegiata św. Piotra i Pawła to jedna z sztandarowych budowli w naszym pięknym mieście. Następnym razem zapraszamy też do nas na obiad.

    OdpowiedzUsuń